Máte pocit, že vaše akvárium potrebuje viac rozmanitosti?

Máte pocit, že vaše akvárium potrebuje viac rozmanitosti? Čo tak skúsiť akvariové krevetky? Tieto pozoruhodné živočíchy sa tešia stále väčšej popularite medzi chovateľmi. V tomto krátkom sprievodcovi si povieme pár základných informácií o krevetách Neocaridina Davidi (nazývané aj trpasličia kreveta).

unnamed (8)


Vzhľad

Tento druh pochádza z Taiwanu a má mnoho farebných variant ako napríklad White Pearl, Green Jade, Chocolate, Red Cherry, Yellow, Bloody Mary a veľa ďalších. Práve vďaka rozmanitým farbám a nenáročnosti chovu sú veľmi populárne a vhodné aj pre začínajúcich chovateľov. Krevety Neocaridina sú pracovité živočíchy čo z nich robí užitočných obyvateľov akvária. Sú známe pokojným a neagresívnym správaním, dorastajú do 3cm a dožívajú sa cca 2 roky.

unnamed (9)


Podmienky akvária

Ak budete krevetky pozorovať, uvidíte, že veľkú časť dňa trávia pasením sa na čomkoľvek vo vašom akváriu: rastliny, mach, substrát atď. Vo voľnej prírode žijú v potokoch a v rybníkoch zarastenými rastlinami a skalnatým substrátom. Takže vo vašom akváriu by ste sa mali snažiť, čo najviac napodobniť ich prirodzené prostredie. Neocaridiny prosperujú v husto vysadených akváriách, ktoré majú veľa štrbín a machov. Môžete tiež pridať nejaké drevo a korene z ktorého budú okusovať riasy. Taktiež budú konzumovať zvyšky rastlinných látok, ktoré budú tvoriť primeranú súčasť ich stravy.  


Pokiaľ ide o substrát, môžete použiť malé kamienky na replikáciu skalnatého substrátu, na ktorý sú zvyknutí. Na vytvorenie úkrytov môžete tiež použiť mach (dôležité pri rozmnožovaní). Vhodný je napríklad Java Moss. Pamätajte, že čím sa vaše krevety budú cítiť bezpečnejšie, tým bude ich farba jasnejšia.

Ideálna teplota vody je 18-30 °C, pH 5-8. Akvárium môže byť aj malé, záleží na počte chovaných druhov.  Pre jeden pár sa odporúča 12 l.  

unnamed (10)


Kŕmenie

Krevety sú vo voľnej prírode “čistiace prostriedky“ , takže budú jesť takmer všetko na čo narazia. Vhodné krmivo je napríklad Tropical – Crusta Shrimp Sticks, Hokkaido alebo sušená žihľava. Okrem toho môžete stravu doplniť o mrazené potraviny a zeleninu. Pamätajte, že krevety sú malé a nevyžadujú veľa jedla. 

unnamed (11)

Trpasličie krevety je možné chovať aj v spoločnom akváriu avšak potrebuje k sebe (neagresívnych spoluobyvateľov). Ideálnym partnerom je napr. Trigonostigma heteromorpha-Razbora klinoškvrnná, Poecilia wingei endler, slimáky, ancitrus. Prítomnosť väčších rýb môže krevetky stresovať. Väčšina druhov rýb považuje krevety za korisť a môže ich loviť, obzvlášť mladé jedince.