Neocaridina davidi - Black Rose

Kód: 1112
€2,40 €2 bez DPH
Skladom

Detailné informácie

Podrobný popis

Tento druh je nenáročný na chov a preto, je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Je to jeden z najľahšie chovateľných a množiteľných druhov, a znáša široký rozsah podmienok. Krevetka je čulá a neskrýva sa.

Na chov stačí malé akvárium, závisí to však od počtu chovaných kusov. Malý počet jedincov môže prosperovať v 5 litrových nádržiach, ale vhodnejšie je chovať ich v nádržiach väčších ako 12 litrov. Je dobre im zabezpečiť možnosť úkrytu, ako napr. husté rastliny, machové porasty, rôzne skalky atď. Akvárium je vhodné prikryť, pretože krevety môžu z akvária vyliezť alebo v ojedinelých prípadoch aj vyskočiť. Ak zaregistrujete takéto správanie, je potrebné spozornieť a skontrolovať kvalitu vody alebo posúdiť vhodnosť chovaných rýb spoločne s krevetami. Krevety na suchu hynú.

Ideálne je chovať ich v skupinách, pretože sa radi zhlukujú. Môžu byť v spoločenskom akváriu s rybami, avšak môžu si ich často pomýliť s potravou.

Čo sa týka potravy, je to všežravec. Živí sa riasami, rastlinami, živočíšnym odpadom, uhynutými živočíchmi ovocím, umelými krmivami pre ryby alebo krevety.

Krevety by sa mali dávať iba do zabehnutých akvárií. Na rozdiel od rýb, sú oveľa viac citlivé na dusikaté látky. Taktiež sú citlivé na chlór. Do akvária je vhodné pridať zdroj vápniku (napr. sépiovú kosť).

Čeľaď: Atyidae

Pôvod: Umelo vyšľachtené

Maximálna veľkosť: 3 cm

Vhodná teplota: 20-26 °C

Potrava: Riasy, listy, zelenina, ovocie, ľubovoľné krmivo pre krevety alebo ryby

Doporučené pH: 6-7

Doporučená tvrdosť vody: 8-25 °dKH

Dĺžka života: cca 2 roky

Agresivita: Veľmi pokojná, mierumilovná


Článok z nášho blogu

Máte pocit, že vaše akvárium potrebuje viac rozmanitosti? Čo tak skúsiť akvariové krevetky? Tieto pozoruhodné živočíchy sa tešia stále väčšej popularite medzi chovateľmi. V tomto krátkom sprievodcovi si povieme pár základných informácií o krevetách Neocaridina Davidi (nazývané aj trpasličia kreveta).

unnamed (8)


Vzhľad

Tento druh pochádza z Taiwanu a má mnoho farebných variant ako napríklad White Pearl, Green Jade, Chocolate, Red Cherry, Yellow, Bloody Mary a veľa ďalších. Práve vďaka rozmanitým farbám a nenáročnosti chovu sú veľmi populárne a vhodné aj pre začínajúcich chovateľov. Krevety Neocaridina sú pracovité živočíchy čo z nich robí užitočných obyvateľov akvária. Sú známe pokojným a neagresívnym správaním, dorastajú do 3cm a dožívajú sa cca 2 roky.

unnamed (9)


Podmienky akvária

Ak budete krevetky pozorovať, uvidíte, že veľkú časť dňa trávia pasením sa na čomkoľvek vo vašom akváriu: rastliny, mach, substrát atď. Vo voľnej prírode žijú v potokoch a v rybníkoch zarastenými rastlinami a skalnatým substrátom. Takže vo vašom akváriu by ste sa mali snažiť, čo najviac napodobniť ich prirodzené prostredie. Neocaridiny prosperujú v husto vysadených akváriách, ktoré majú veľa štrbín a machov. Môžete tiež pridať nejaké drevo a korene z ktorého budú okusovať riasy. Taktiež budú konzumovať zvyšky rastlinných látok, ktoré budú tvoriť primeranú súčasť ich stravy.  


Pokiaľ ide o substrát, môžete použiť malé kamienky na replikáciu skalnatého substrátu, na ktorý sú zvyknutí. Na vytvorenie úkrytov môžete tiež použiť mach (dôležité pri rozmnožovaní). Vhodný je napríklad Java Moss. Pamätajte, že čím sa vaše krevety budú cítiť bezpečnejšie, tým bude ich farba jasnejšia.

Ideálna teplota vody je 18-30 °C, pH 5-8. Akvárium môže byť aj malé, záleží na počte chovaných druhov.  Pre jeden pár sa odporúča 12 l.  

unnamed (10)


Kŕmenie

Krevety sú vo voľnej prírode “čistiace prostriedky“ , takže budú jesť takmer všetko na čo narazia. Vhodné krmivo je napríklad Tropical – Crusta Shrimp Sticks, Hokkaido alebo sušená žihľava. Okrem toho môžete stravu doplniť o mrazené potraviny a zeleninu. Pamätajte, že krevety sú malé a nevyžadujú veľa jedla. 

unnamed (11)

Trpasličie krevety je možné chovať aj v spoločnom akváriu avšak potrebuje k sebe (neagresívnych spoluobyvateľov). Ideálnym partnerom je napr. Trigonostigma heteromorpha-Razbora klinoškvrnná, Poecilia wingei endler, slimáky, ancitrus. Prítomnosť väčších rýb môže krevetky stresovať. Väčšina druhov rýb považuje krevety za korisť a môže ich loviť, obzvlášť mladé jedince.


 Pri aklimatizácií živočíchov do vášho akvária je NUTNÉ dodržať tento postup :

1. Otvorte veko balíka a cca 15 minút nechajte krevetky aklimatizovať pri izbovej teplote (krevetky sú v balíku v tme čiže môžu byť stresované)

2. Po 15 minútach vyberte sáčky s krevetkami a nechajte ich cca 10 minút plávať na hladine vášho akvária. (Ak máte zapnuté osvetlenie vypnite ho.)

3. Po 10 minútach otvorte sáčky a pomaly zmiešavajte vodu z vášho akvária s vodou čo je v sáčku. Nakoniec sieťkou krevety prelovte do vášho akvária.

Ak krevetkyy hneď klesnú ku dnu a neplávajú, nič sa nedeje. Potrebujú len čas na aklimatizáciu. Cca po hodine môžete zapnúť osvetlenie.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: