Kardinálka čínska - Tanichthys albonubes

Kód: 311
€1,20 €1 bez DPH
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Detailné informácie

Podrobný popis

Tanichthys albonubes v preklade znamená "Tanova rybka z hôr bielych oblakov". Tan Kam Fei bol čínsky vedúci skautského oddieľu, ktorý v roku 1930 rybku objavil.

Tzv. "falošná", alebo "nepravá neónka" si tento slangový názov akvaristickej verejnosti rozhodne nezaslúži. Ak sa detailnejšie pozrieme na Kardinálku čínsku prekvapia nás dve veci. Ako prvé určite jej radostný spôsob života, pretože táto rybka je v neustálom pohybe. Navyše jej priateľská, mierumilovná povaha z nej robí  ideálnu rybku každého spoločenského akvária.

Jej nároky na život zvládne aj úplný začiatočník. Postačí jej trošku chladnejšia nádrž a dostatok kvalitnej potravy. Na rozdiel od neónky pravej netrpí žiadnymi ochoreniami a patrí k najdolnejším rybkám v akvaristickom priemysle. Ako druhé zaujme určite jej vzhľad a fialové nádherné zafarbenie.

Telo má podlhovasté, štíhle, takmer guľatého priečneho prierezu mierne stlačeného zo strán. Zelenohnedý chrbát so svetlejšími bokmi, biele brucho. Od špičky tlamky sa tiahne červenozlatý žiariaci pruh až k násadcu chvostovej plutvy, kde je ukončený čiernou škvrnkou. Pruh je ohraničený červenou čiarou hore a modrou dole (preto tá podobnosť s neónkou či tetrou neónovou), ktorá v dopadajúcom slnečnom svetle modrozeleno jasno žiari. Análna a chrbtová plutva sú v spodnej časti nažltlé, v hornej časti u kraja červené. Chvostová plutva je červená, spodný a horný okraj je žltý. Ostatné plutvy sú nazelenalé s priehľadnými okrajmi. Ústa sú tupé, dolná čeľusť mierne dlhšia s tenkými pyskami.

Určitá podobnosť s neónkami a jej zvyčajne nižšia cena v obchodoch boli v nedávnej minulosti dôvodom k označeniu falošná alebo nepravá neonka. Ďalšou výhodou tejto rybky je, že prežije aj v záhradných jazierkach a rybníkoch.


Pri chove uprednostňujme aspoň menší kŕdlik tejto rybky. Nielenže sa tak cítia lepšie, ale sú aj lepšie vyfarbené a menej bojazlivé. V akváriu ju môžeme smelo kombinovať s rôznymi tetrami, pancierničkami  či mrenkami Puntius conchonius, P. padamya a takisto aj s krevetkami.

Kardinálka čínska nesklame žiadneho akvaristu a nemôže pokaziť žiadne akvárium.

Čeľaď: Cyprinidae

Pôvod: Ázia-južná Čína

Maximálna veľkosť: 4-5 cm

Vhodná teplota: 18-24 °C

Potrava: Všežravec

Doporučené pH: 6-8

Doporučená tvrdosť vody: 5-19 dGH

Dĺžka života: cca 2-4 roky

Agresivita: Kľudná, mierumilovná, hejnovitá

 

Pri aklimatizácií živočíchov do vášho akvária je NUTNÉ dodržať tento postup :

1. Otvorte veko balíka a cca 15 minút nechajte rybičky aklimatizovať pri izbovej teplote (rybky sú v balíku v tme čiže môžu byť stresované)

2. Po 15 minútach vyberte sáčky s rybkami a nechajte ich cca 10 minút plávať na hladine vášho akvária. (Ak máte zapnuté osvetlenie vypnite ho.)

3. Po 10 minútach otvorte sáčky a pomaly zmiešavajte vodu z vášho akvária s vodou čo je v sáčku. Nakoniec sieťkou ryby prelovte do vášho akvária.

Ak rybičky hneď klesnú ku dnu a neplávajú, nič sa nedeje. Potrebujú len čas na aklimatizáciu. Jeden deň od transportu nekŕmte. Cca po hodine môžete zapnúť osvetlenie.

Kardinálka čínska

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevypĺňajte toto pole: